Soru & Cevap

Evet, kesinlikle. Güvenle kir ve pislikleri temizler ancak araç cilasına zarar vermez.

Hayır, 3M Performans Finisaj Sıvısı, zımpara minarelleri içermeyen bir ciladır. İçeriğindeki yüksek performansa sahip polimer, yüzeye tutunarak maksimum koruma sağlar.Çizikleri yok etmek için 3M Car Care Çizik Onarıcı kullanılmalıdır.

Genellikle standart yıkamadan kaynaklanan çizikleri yok eder.Eğer çiziği tırnağınız ile hissedebiliyor iseniz, çizik onarımının profesyonel bir şekilde yok edilmesi gerekir.

3M Car Care Performans Finisaj Sıvısı dayanıklı bir ciladır.Araç yıkandıktan sonra bile sağladığı parlaklık devam eder.3M Car Care Parlaklık Arttırıcı Sprey ise yıkamalar arasında kullanılması gereken toz ve kirleri temizleyip parlaklık veren bir üründür.

Su kaydırıcılık özelliği, boyalı yüzeye suyun yapışmaması ve üzerinden kayarak gitmesi demektir. Böylece su damlası izleri oluşumu önlenir.
Eğer aracınızda olan standart yıkamadan kaynaklanan çizikler ve hafif oksidasyon rengini daha mat gösteriyor ise, 3M™ Araç Şampuanı, 3M™ Çizik Onarıcı ve 3M™ Performans Finisaj Sıvısı kullanılarak 3M™ Mikrofiber Cila ve Temizlik Bezi ile yapılan doğru uygulamalar, aracınızın yüzeyinin daha parlak ve çiziksiz, renginin daha canlı görülmesini sağlar.
Hafif oksidasyon ve verdiği zarar 3M™ Çizik Onarıcı kullanılarak düzeltilebilir.Ancak çiziği tırnağınız ile hissedebiliyor iseniz, çizik onarımının profesyonel bir şekilde yok edilmesi gerekir.
3M™ Mikrofiber Temizlik ve Cila Bezi’ni cila kalıntılarını temizlemek ve yüzeye çizmeden parlaklık vermek için güvenle kullanabilirsiniz.Diğer bezler yeni cilalanmış araç yüzeyini çizerek zarar verebilir.
Profesyonel kullanıma yönelik ürünlerimiz, araç bakım ve onarım servislerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. Bu ürünler yüksek hızda cila makineleri ile kullanılır. Tüketicilere yönelik ürünlerimiz ise el ile uygulanabilen ürünlerden amatör cila makinaları ile uygulanabilen ürünlere çaşitlilik gösterir.
Evet, kullanılabilir. – Lütfen bisiklet, yat ve vanlarda ürünleri doğru sonuç alabilmek için tarif edildiği gibi kullanınız.*
Aşındırıcı malzemeler ve çok güçlü kimyasallar kullanılmaması şartıyla nano teknoloji ürünlerinin uygulama yapılan yüzeye kazandırdığı özellikler (hidrofobik etki, UV direnci, çizilmeye karşı direnç, kuş pisliği gibi asitli çözeltilere karşı direnç ve parlaklık etkisi) firmanın başkaca belirtmiş olduğu bir süre tayin edilmemişse genellikle 1 yıl veya daha uzundur. Bu süre km sınırlı olabilir ya da üretici firma bunu sadece km sınırlı yapabilir.
Nano korumalar içerisindeki bileşenler 100 nanometreden daha küçüktürler ve yüzey üzerinde en fazla 0,0001 mm tabaka yaratırlar. Cila ile kıyaslanacak olursa cilanın yüzey üzerinde yarattığı en düşük kalınlık 0,010mm dir. Dolayısıyla nano korumalar gözenekleri cila ile kıyaslanamayacak şekilde iyi doldurur ve korurlar.
Korumaların kimyasal direnci en fazla 13ph’a kadardır. Değeri 13ph dan daha yüksek kimyasallar (genellikle jant temizleyiciler vb) korumanın özelliklerini daha kısa sürede yitirmesine neden olurlar.
Nano boya korumalar 1996 ve üzerindeki su bazlı modern boyalar için uygundurlar. Üretici veya satıcı firmanın başkaca belirttiği bir husus yoksa 1996 model altındaki araçlarda uygulanması uygun olmayabilir.
Firmanın başkaca belirttiği bir husus yoksa uygun sıcaklık ve nem oranında hidrofobik etki 2-3 saat içerisinde oluşacaktır fakat nano parçacıklarının tam sertleşmesi ve kimyasal direnci için 24 saat beklenmesi daha uygundur. Çok nemli ortamlarda kuruma ve sertleşme süresi artabilir.
Sadece araç boyasının korunmasına yönelik nano teknoloji ürünleri genellikle araç boyasında iyi bir parlaklık artışı sağlarlar.
Yüzeyinde çizikler ve deformeler olan kullanılmış araçların Nano Boya Koruma öncesi nano korumaya uygun pastalarla işleme tabi tutulması gerekir. Zira nano teknolojik boya koruma ürünleri alkol bazlıdır ve özellikle dayanıksız son kat hologram giderici pastaları yüzeyden alırlar. Bu aşamada araç daha iyi değil daha kötü görünür. Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise koruma öncesinde kullanılacak pastaların nano ürünlerinin yüzeye tutunuşunu engellemeyecek şekilde cila, teflon, balmumu, silikon, solvent vb kimyasallar içermemeleri gerekmektedir.
Aşınma sonucunda korumanın zarar gören bölgesi tekrar uygulama yapılması suretiyle onarılabilir.
Koruma düzenli şekilde tekrar edildiğinde nano parçacıkları yüzeye daha sıkı tutunurlar ve aşınmaya karşı daha fazla direnç kazanırlar.

Nano teknoloji ürünleri genel itibariyle sert emici olmayan tüm yüzeylerde 10-15 ml civarında kullanırlar. Bu tüketim miktarı ürünün içerisindeki koruyucu (cam, seramik, gümüş, elmas, sio2-doğada bulunan bir element- su ve alkol) hammaddelerin yoğunluğuyla ilgili değil yüzeyin emilim miktarı ile ilgilidir. Zira gerçek nano teknoloji ürünleri tamamen su kıvamındadırlar sürdükçe yayılma etkileri yoktur. Hidofobik etki ürünün çok az örneğin m2 ye 5ml kadar kullanımı ile de gerçekleşir fakat bu durumda korumanın yüzeye istenilen performansı kazandırması çok zor olur.

Nano teknoloji temelli olsalar da belirli bir yoğunlukta olan ürünler polimer esaslıdırlar yüzey üzerinde sert bir katman oluşturmazlar aksine yumuşak ve kaygan bir yüzey oluştururlar. Bu ürünler cilalara oranla daha parlak ve koruyucu bir katman oluştururlar fakat doğrudan nano teknoloji ürünü değillerdir. Bunların dışında nano teknoloji ile üretildiği iddia edilen bazı cilaların gerçekte bir cila olduğu unutulmamalıdır.

Firmanın belirttiği aksi bir durum söz konusu değilse nano koruma ürünlerinin üzerine cila veya benzeri ürünler kesinlikle uygulanmamalıdır. Aksi halde nano parçacıkları özelliklerini kaybedebilirler.

Uygulama öncesi kaba kirlerin giderilmesi için yüzeye uygun herhangi bir (cilasız) temizlik maddesi kullanılabilir. Fakat temizlik işlemi sonrası yüzeyin mutlaka iyi durulanması gerekir. Bu temizlik sonrası kimyasalların yüzeyden arındırılması için firmanın ürününe uygun önerdiği bir temizleyici kullanılmalıdır. Bu arındırıcılar genellikle basit organiklerden veya alkol bazlı temizleyicilerden oluşmaktadır.
Firmanın önerdiği veya korumalar için özel olarak geliştirdiği başkaca bir ürün yoksa pH değeri düşük cilasız otomobil şampuanları tercih edilmelidir.
Zamanla yüzeyin üzerinde biriken kir tabakası boncuklaşma etkisinin kaybolmasına neden olur. Yüzeyin silinip durulanması ile etki geri gelir. Belirli zamandan sonra oto yıkamalarda kullanılan cilalı yıkama kimyasalları nano parçacıklarının üzerlerini kapatabilirler. Bu durumda yüzeyin alkolle veya firmanın önerdiği ürün ile temizlenmesi hidrofobik etkinin tekrar canlanmasını sağlayabilir.
Yüzey iyi temizlenmemiş olabilir ya da yüzey iyi temizlenmesine rağmen kimyasalların yüzeyden arındırılamaması korumanın tutunuşunu etkiler. Bu durumda tüm temizlik ve koruma işlemi titizlikle tekrar edilmelidir. Cilalı yüzeyde uygulama yapılamaz!

Cilalar kalitesine göre yüzey üzerinde 0,10mm ile 0,15mm arasında bir tabaka meydana getirirler. Nano korumaların yüzey üzerinde yarattığı tabaka ise 0,0001mm den daha küçüktür. Koruma ne kadar küçük değerlere sahipse yüzeydeki gözenekleri o kadar iyi doldurur ve yüzeye o kadar iyi bağlanır. Dolayısıyla nano korumalar cilalara göre kuş pisliği gibi asitli çözeltilere, soldurucu UV ışınlarına ve araca zarar veren diğer dış etkenlere karşı çok daha dayanıklı ve uzun süreli koruma sağlarlar.

Cilalar kaporta yüzeyinde güneşle ya da motorun ısınmasıyla oluşan sıcaklıklarda genişlerler. Kaportanın soğuması sırasında ise daralırlar. Genişleme ve daralma sırasında mevcut toz cilanın içine karışır ve yüzey buna bağlı olarak daha hızlı matlaşır. Nano korumalar -60 ile 450 derece sıcaklıklar arasında genleşmezler. Dolayısıyla çok uzun süreli bir parlaklık elde edilir.

Cilaların yüzey üzerinde yarattığı yumuşak ve kaygan etki temizlik esnasında yaşanan çizilmelere karşı çok fazla direnç gösteremez. Nano korumaların uygulamaları sırasında da net olarak fark edilen en temel özellikleri yüzeyde meydana getirdikleri sert satıhtır. Bu sert satıh yüzeyi temizlik esnasında meydana gelen çizilmelere karşı daha dayanıklı hale getirmektedir.